26.10.2016
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Jesteś 5,117,607 osobą
na tej stronie
Gości online: 2
NowościUroczystości 11 listopada - zapraszamy
NowościZŁOTE GODY - 50 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ
ZŁOTE GODY - 50 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ
W Centrum Formacyjno Rekolekcyjnym ARKA, bo taka już tradycja Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem Józef Tobiasz 19 października 2016r. gorąco witał małżonków, którzy przeżyli wspólnie pół wieku.
Tradycyjnie uroczystości towarzyszyło dużo emocji. Wzruszeni małżonkowie chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami, własną receptą na „pół wieku miłości”. Podkreślali, że ważna jest miłość i fascynacja, ale także tolerancja, cierpliwość i umiejętność szukania kompromisu.
Mszę świętą w intencji Jubilatów i ich rodzin koncelebrowali księża z parafii naszej gminy a do życzeń dołączyli również przedstawiciele samorządu, Pan Józef Klimek przewodniczący Rady Gminy w Gródku nad Dunajcem oraz władze Powiatu Nowosądeckiego. Wszystkie Złote Pary udekorowane został medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Złote gody w tym roku obchodzą następujące pary małżeńskie: Halina i Władysław Batorowie, Zofia i Henryk Baziakowie, Zofia i Andrzej Bocheńscy, Maria i Antoni Gądkowie, Weronika i Tadeusz Hadałowie, Maria i Władysław Koszykowie, Stanisława i Jan Kuźmowie, Maria i Michał Kwaśniewscy, Józef i Zofia Matejowie, Stanisława i Stanisław Matusikowie, Maria i Władysław Murzydłowie, Zofia i Franciszek Obłończykowie, Czesława i Jan Pancerzowie, Helena i Władysław Sobolowie.
Zacnym Jubilatom z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego składamy najserdeczniejsze życzenia.
Galeria zdjęć.
NowościXXI Rajd Zawiszy przeszedł do historii
Prawie 140 osób wzięło udział w XXI Rajdzie szlakami Zawiszy. Tym razem maszerowaliśmy szlakiem pieszym z Podola- Górowej przez Rezerwat Diable Skały na Bukowcu - by dotrzeć na Jamną. Tam w gościnnej Chatce Włóczykija zostaliśmy przyjęci przez jej gospodarza - Pana Adama. Był czas na gorącą herbatę, kiełbaskę i oczywiście konkurs wiedzy historycznej. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkową plakietkę a dodatkowe nagrody wybierały sobie osoby startujące w konkursie wiedzy. Gościem ( ku zaskoczeniu dzieci i młodzieży ) rajdu był Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem - Pan Józef Tobiasz, który z uczestnikami rajdu zjadł kiełbaskę oraz uczestniczył w zakończeniu rajdu i wręczeniu nagród.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniała postawę w czasie rajdu a Dyrekcji Zespołu Szkół w Przydonicy za wkład w przygotowanie imprezy. Zapraszamy za rok.
Zdjęcia z rajdu
Zdjęcia uczestników rajdu
Nowości"W barwach jesieni" plener plastyczny nad jeziorem
W dniach od 8 do 16 października Ogólnopolskie Stowarzyszenie Silesia Art w Tychach wraz z Zarządem Miejskim Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach organizują Plener Plastyczny pod nazwą "W barwach jesieni" w Ośrodku Wczasowym "Stalownik" w Bartkowej - Posadowej. W plenerze uczestniczyć będą twórcy ( malarze, rzeźbiarz i poeci ) - członkowie Zarządu Miejskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach.
Plenerowi towarzyszyć będzie wystawa prac pani Jolanty Bulzak - naszej pani doktor z ośrodka zdrowia w Gródku n.D. Wernisaż tej wystawy odbędzie się w niedzielę - 9 października o godz. 14.30-16.oo. Wystawę można oglądać do czwartku - 13 października w budynku GOK Gródek n.D w godzinach: 8.oo - 14.30 . W sobotę - 15 października w godz. 11.oo-15.oo zapraszamy na wernisaż i wystawę prac uczestników pleneru.
Galeria zdjęć z wernisażu wystawy Pani Jolanty Bulzak
wystawa poplenerowa
Nowości Kolejne produkty z Małopolski trafią na Listę Produktów Tradycyjnych
- Najważniejszym kryterium jest dla nas tradycyjny sposób wytwarzania produktu regionalnego, jego niepowtarzalność i wyjątkowy smak – przypomniał w trakcie spotkania Rady ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego jej przewodniczący wicemarszałek Wojciech Kozak.

Po prezentacji oraz weryfikacji zgłoszonych produktów wszystkie z nich zostały pozytywnie zaopiniowane przez członków rady. Teraz decyzja o ich wpisaniu na Listę Produktów Tradycyjnych zadecyduje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród nominowanych produktów jest i pochodzący z naszego regionu miód spadziowy.

Miód ze spadzi jodłowej z Pogórza Rożnowskiego

Na terenie Pogórza Rożnowskiego miód spadziowy, nazywany też leśnym, był pozyskiwany od wieków. W miejscowej tradycji zachowało się przekonanie, że był jednym z pokarmów św. Świerada (zm. ok. 1034 r.), który w Tropiu miał swoją pustelnię. Nawiązując do bogatych i odległych zwyczajów pszczelarskich na tym terenie, w Sanktuarium św. Świerada i św. Benedykta w Tropiu w 1983 roku wprowadzono zwyczaj błogosławieństwa miodu, połączonego ze specjalną modlitwą za pszczelarzy. Uroczystość ta odbywa się na początku lipca każdego roku, w czasie odpustu w święto św. Świerada. Uczestniczą w niej wtedy okoliczni właściciele pasiek, którzy często kontynuują tradycje pszczelarskie od kilku pokoleń. Miód ze spadzi jodłowej uważany jest za charakterystyczny dla Pogórza Rożnowskiego. Surowcem do jego produkcji jest spadź jodłowa z miejscowych lasów. Specyficzny mikroklimat Pogórza Rożnowskiego spowodowany obecnością dwóch jezior wpływa na nie spotykaną gdzie indziej regularność i obfitość spadzi. Walory smakowe otrzymanego miodu, wysoka ilość składników mineralnych, szczególnie żelaza, jego duża aktywność inwertazowa i inhibinowa oraz bardzo niska zawartość pyłków roślinnych sprawiają, że miód ze spadzi jodłowej z Pogórza Rożnowskiego jest popularny wśród smakoszy z różnych regionów Polski. Zdobywa też nagrody na wielu konkursach i festiwalach produktów tradycyjnych, m.in. „Małopolskim Festiwalu Smaku” oraz traktowany jest jako wizytówka regionu.
NowościZ wizytą w Bzanach - Słowacja
W niedzielę - 25 września na zaproszenie władz naszej partnerskiej miejscowości Bzany na Słowacji przebywała delegacja władz gminy Gródek n.Dunajcem . Okazją do spotkania był jubileusz 50 lecia wysiedlenia mieszkańców miejscowości Valkov. Podczas budowy zapory wodnej i jeziora Domasa wysiedlono właściwie cała miejscowość - nad brzegiem nowo powstałego jeziora pozostały tylko dwa budynki - zabytkowa cerkiew i dom mieszkalny. W niedzielę po raz pierwszy od 50 lat spotkali się mieszkańcy oraz ich rodziny z wysiedlonego Valkova. Obecnie Valkov jest częścią rekreacyjną należącą do Bżan.
W spotkaniu wzięło udział prawie 300 osób - byłych mieszkańców Valkova i ich rodzin. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej Mszy Sw. w obrządku greko- katolickim za byłych mieszkańców Valkova oraz członków ich rodzin. Później - już po obiedzie był czas na wspomnienia, którym towarzyszyły występy zespołu regionalnego.
Galeria zdjęć
NowościSieć Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska ma kolejnych członków
22 lokalnych producentów tradycyjnych przysmaków z całej Małopolski otrzymało w poniedziałek certyfikaty Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska. To potwierdzenie tego, że ich produkty cechuje najwyższa jakość i smak. Certyfikaty wręczył w poniedziałek wicemarszałek Wojciech Kozak. W ubiegłym roku jej pierwszymi uczestnikami zostało 12 producentów naturalnych i ekologicznych produktów, charakterystycznych dla naszego regionu. Jednak z racji tego, że członkostwo w sieci przyznawane jest na rok, również oni odebrali nowe certyfikaty uczestnictwa. Wśród „starych-nowych” członków sieci znaleźli się: 10. Łukasz Molek „Fasolowe Królestwo” (dawniej: Fasolowe Królestwo Babci i Wnuków Janina Molek).
Na początku sierpnia Rada ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego rekomendowała rozszerzenie sieci o kolejnych dziesięciu producentów , w w tym naszego dobrego znajomego : „Chatka Włóczykija” Gospodarstwo Agroturystyczne Adama Gancarka – właściciel pasjonuje się regionalną kuchnią oraz wykorzystaniem produktów lokalnych. Oprócz tego zabiega o promocję turystyki na Pogórzu Rożnowskim. Gratulacje zarówno dla Pani Janiny Molek jak i Adama.
NowościWygrana "Małych Rożnowioków" w Toruniu
W dniach 2-3.09 zespół regionalny "Małe Rożnowioki" brał udział w VIII Dziękczynieniu w Rodzinie. Poniżej podajemy link do występu:
film
Dzięki ciężkiej pracy całego zespołu zdobyliśmy I miejsce oraz nagrodę pieniężną. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasz zespół i trzymali mocno kciuki! Przesyłamy również kilka zdjęć z Torunia
galeria zdjęć
Nowości5 Rajd Polski Historyczny - na trasie Podole-Górowa i Przydonica
Automobilklub Krakowski organizuje 5 Rajd Polski Historyczny. W tegorocznym rajdzie udział bierze 40 załóg,w tym 20 załóg zagranicznych. Każdy kto interesuje się klasyczną motoryzacją w rajdowym wydaniu lub chciałby na własne oczy zobaczyć unikatowe rajdówki sprzed lat, będzie miał niepowtarzalną okazję. 3 wrześnie między 11:45, a 14:00 Rajd przejedzie przez Podole-Górową oraz Przydonicę. Zawodnicy do pokonania mają 17 odcinków specjalnych o długości 540 km, zaś w ciągu całej imprezy do pokonania będzie 900 km. Rywalizacja tradycyjnie polegać będzie na jeździe na regularność tzn. utrzymanie zadanej średniej prędkości na wyznaczonym odcinku. Oceniana jest zatem dokładność i precyzja przejazdu, a nie szybkość.
A oto trasa przejazdu przez naszą gminę... Zapraszamy do oglądania i kibicowania...


NowościDożynki - Fasolowe Żniwa
27 sierpnia w rożnowskim amfiteatrze odbędą się tegoroczne "Dożynki - fasolowe Żniwa". Jak zwykle zaplanowano konkurs potraw wykonanych z fasoli "Piękny Jaś" z Doliny Dunajca. Impreza rozpocznie się od Mszy Św. w rożnowskim kościele ( 15.3o ), po której barwny korowód przejdzie do amfiteatru. Uroczyste rozpoczęcie Dożynek - godz. 17.oo - występy zespołów regionalnych z Rożnowa i Słowacji. Konkurs potraw regionalnych oraz gwiazda wieczoru - Zespół "Turnioki" a później zabawa do północy.
regulamin konkursu potraw z fasoli do pobrania

Galeria zdjęć z imprezy
Dni Jeziora RożnowekigoRegaty 40-lecia SPOZŻ i Puchar Prezesa Elektrowni Rożnów
Sądecko Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski i Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem byli organizatorami regat 40-lecia SPOZŻ i Pucharu Prezesa Tauron Ekoserwis w Rożnowie.Regaty zostały rozegrane w dwóch kategoriach - jachty kabinowe oraz klasa omega.
Wyniki:
klasa omega: pierwsze miejsce EL NINO - Marek Pawłowski, Robert Bednarski i Konrad Bednarski.
klasa jachty kabinowe:
1 miejsce: SKIPPER.COM.PL: Paweł Butscher, Alicja Butscher oraz Gabriela Brzóska-Butscher
2 miejsce: SPIN - P : Adam Odolski, Katarzyna Wysocka, Rafał Kozioł.
3 miejsce : TYCI : Mariusz Majda, Jakub Majda
4 miejsce: POINTA : Jacek Tokarczyk, Elżbieta Klima, Tadeusz Klima
5 miejsce: M 2
6 miejsce : DE REVOLUTIONIBUS
7 miejsce: JURANKA
8 miejsce: DESERTER
9 miejsce: LADY FRANDZEL
galeria zdjęć
Kamera on-line
Kamera on-line
Gmina Gródek nad Dunajcem

Kamianna Wyciągi

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

ZPORR

Wrota Małopolski

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

MOK - Konstantynów

Sądeckie miody

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Alarm Gródek

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Solonka

Mimy w ruchu

Ciastkarnia Eklerek

Na Jamnej

Przystań Koszarka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008