26.04.2024
Nawigacja
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Licznik Odwiedzin

7,619,027 unikalne wizyty

Aktualnie online

Gości online: 1

Historia projektów dot. "Małpiej Wyspy"
Co kilka lat odżywają projekty dotyczące zagospodarowania wyspy Grodzisko - popularnie zwanej "Małpią Wyspą". Obecnie kolejny projekt przedstawiło CSWJR. W ubiegły czwartek na wyspie gościła delegacja mająca ocenić stan obecny środowiska na "Małpiej". Zobaczymy jaką opinię przedstawią i jaki będzie los projektu udostępnienia wyspy.
Przypomnijmy - wyspa Grodzisko obecnie jest zamknięta dla zwiedzających. Funkcjonuje jako teren chroniony. Nie można dopływać go jej brzegów, wchodzić na jej teren.

W 2004 roku z propozycją "Gródkolandu" wystąpił Stanisław Szarek - jego projekt nie spotkał się jednak z akceptacją wojewódzkiego urzędu ochrony środowiska. Wg. opinii tego urzędu możliwe było bardzo ograniczone wykorzystanie zasobów wyspy. Dwa lata później - w 2006 roku - dyrektor GOK - Andrzej Krupczyński przedstawił kolejny program dotyczący wyspy, dostosowany do wskazań opinii. Projekt przewidywał utworzenie szlaku wodnego po jeziorze, umożliwiającego zwiedzanie "Małpiej" ale i ruin zamku Zawiszy czy elektrowni wodnej w Rożnowie.
Obecnie, w 2016 roku kolejny projekt przedstawiło Centrum Sportów Wodnych Jeziora Rożnowskiego.
Poniżej przedstawiamy wycinki prasowe i inne materiały dotyczące zagospodarowania wyspy w kolejności chronologicznej.
rok 2004 - koncepcja Stanisława Szarka - "Gródkoland"






rok 2006 - propozycja dyrektora GOK- wieża widokowa, ścieżka przyrodniczo-historyczna oraz trasa turystyczna.



rok 2016 - propozycja CSWJR.
„Dopływamy do małej przystani przy brzegu, od której szlakiem pieszym wspinamy się w kierunku wieży widokowej, aby z jej szczytu nad wierzchołkami drzew, na wysokości kilkudziesięciu metrów nad taflą wody, podziwiać piękno Jeziora Rożnowskiego i jego okolic…”. Podoba Wam się ta koncepcja? To pomysł Stowarzyszenia żeglarskiego Centrum Sportów Wodnych Jeziora Rożnowskiego na to, jak stworzyć atrakcję turystyczną z „Małpiej Wyspy” nie naruszając jej naturalnych walorów ….
W ostatnim czasie grupa żeglarzy z Gródka nad Dunajcem zajęła się niszczejącą platformą z zatoki Bartkowskiej. Okazuje się, że pomysłowości i zapału do działania żeglarzom w dalszym ciągu nie brakuje. Wykorzystując fakt, że Gmina Gródek nad Dunajcem przystąpiła do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju, zaprezentowali kolejny ciekawy pomysł…..
Prezes Stowarzyszenia żeglarskiego Centrum Sportów Wodnych Jeziora Rożnowskiego (CSWJR), złożył do Wójta Gminy wniosek z propozycją zmiany przeznaczenia w planie przestrzennym gminy. Wniosek jak innych kilkaset niczym by się nie wyróżniał, gdyby nie dotyczył najbardziej niedostępnego miejsca na Jeziorze Rożnowskim – Wyspy Grodzisko. Wyspa potocznie zwana „Małpią” od lat pozostaje miejscem z zakazem dopływania do jej brzegów i przebywania na jej terenie. Na mocy rozporządzenia Wojewody Nowosądeckiego z 1995 roku wyspa wraz z przyległym pasem wód zbiornika rożnowskiego została uznana za Zespół przyrodniczo-krajobrazowy pn. „Wyspa Grodzisko” . Od tego czasu obowiązuje zakaz wstępu i przebywania na Wyspie i w pasie wód przyległych w odległości do 10 m od brzegu. Oczywiście na wyspie obowiązuje pełna ochrona zwierząt, roślin, zakaz biwakowania i zakłócania ciszy i wiele innych. Stowarzyszenie CSWJR zaprezentowało pomysł jak pogodzić dbałość o zachowanie naturalnych walorów wyspy, a jednocześnie uczynić z niej atrakcję turystyczną Gminy i regionu.
Zaproponowano, aby wytyczyć dwa szlaki piesze na szczyt wyspy. Jeden prowadziłby od naturalnej zatoki na wschodniej stronie wyspy na górę i miałby długość ok. 500 m, drugi dla schodzących, długości ok. 270 m, sprowadzałby turystów na dół. Na szczycie zlokalizowana byłaby 15-20 metrowa wieża widokowa. Szczyt wyspy wznosi się nad letnim poziomem tafli jeziora na ok 50m. Koncepcja żelgarzy z Centrum Sportów Wodnych Jeziora Rożnowskiego zakłada wykonanie obu tras w górę i w dół z takimi spadkami aby wytyczone szlaki pozwalały dotrzeć w jedno miejsce na szczycie i jednocześnie aby wychodziły z jednego miejsca u podnóża wyspy, gdzie zlokalizowany będzie pomost, tworzący przystań dla odwiedzających. W innych miejscach poza przedmiotowym pomostem i wytyczonymi szlakami nadal obowiązywałby ścisły zakaz przebywania na wyspie. W trosce o to, aby liczba jedocześnie odwiedzających wyspę nie była zbyt wysoka, zaproponowano, aby liczbę tę ograniczała wielkość pomostu, a w szczególności ilość miejsc do cumowania.
W tym co dla innych jest problem, a mianowicie brak możliwości (min. ze względu na żeglugę i okresowe zmiany poziomu wody) wykonania stałego mostu pontonowego na brzeg wyspy, żeglarze widzą dodatkową atrakcję. Aby podziwiać niedostępny do tej pory widok ze szczytu małpiej Wyspy należy wcześniej zorganizować wyprawę kajakiem, rowerkiem wodnym, łodzią wiosłową czy żaglówką i dodatkowo tak długo krążyć przy wyspie, aż zwolni się miejsce do cumowania i dopiero wtedy będzie można z dumą zdobyć szczyt.
Pomysł banalny i pewnie niejednemu chodził po głowie, ale tylko żeglarze jako jedyni przygotowali i złożyli taki wniosek, uzgadniając go wstępnie u ówczesnego wiceprezesa Tauron Ekoserwis w Rożnowie, który reprezentuje właściciela terenu. Władzom gminy również spodobał się pomysł. Wójt Gminy niezwłocznie wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie o opinię w tej sprawie. Pozytywna opinia inspektorów ochrony środowiska jest kluczowa do podjęcia dalszych działań zmierzających do realizacji zgłoszonych propozycji.
Prezentujemy szkice i wizualizację przedstawionej koncepcji zaopatrzone logiem stowarzyszenia, które jest znakiem rozpoznawczym żeglarzy z Gródka nad Dunajcem z Centrum Sporów Wodnych Jeziora Rożnowskiego. Żeglarze są pełni optymizmu i wierzą, że w niedługim czasie będziemy mogli podziwiać przyrodnicze i krajobrazowe walory „Małpiej” ze szczytu wieży.




Kamera on-line
Kamera on-line
Ostatnie artykuły
Postępowanie o udzie...
2020 gazeta lokalna...
Zamówienia publiczne...
Gazeta kwiecień 2019
Sportowy początek roku
Polecane strony
Gmina Gródek nad Dunajcem

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

Miody z Gródka

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

obec Zupcany

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Balatonboglar

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Stołówka gminna

Mimy w ruchu

Na Jamnej

Przystań Koszarka

ROB-MET

Hotel Heron

Fundacja Horyzont 360

Solonka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008