29.03.2024
Nawigacja
GOK

Galerie zdjęć
Facebooku
Licznik Odwiedzin

7,594,623 unikalne wizyty

Aktualnie online

Gości online: 2

Święto Dzieci Gór na scenie w Gródku n.D
W sobotę , 29 lipca , przed budynkiem GOK, na scenie letniej zobaczyliśmy w roli gospodarzy nasze "Małe Rożnowioki" oraz gości Festiwalu Święta Dzieci Gór: HACETTEPE UNIVERSITY CHILDREN AND YOUTH FOLK DANCE GROUP / Ankara, Turcja oraz ORAWSKIE DZIECI / Lipnica Wielka, Polska .
Galeria zdjęć



HACETTEPE UNIVERSITY CHILDREN AND YOUTH FOLK DANCE GROUP
(Ankara, Turcja)
Stolica Turcji, Ankara, leży w Środkowej Anatolii, która z kolei usytuowana jest w samym centrum historycznej Anatolii stanowiącej najdalej na zachód wysuniętą część Azji, a zarazem większość obszaru dzisiejszej Turcji. Będąc krainą o pokaźnym dziedzictwie historycznym, Anatolia oferuje prawdziwe bogactwo zabytków świadczących o ogromnej liczbie grup etnicznych, które poprzez wieki przewijały się przez te terytoria znane również jako Azja Mniejsza. Zawitali tu, między innymi, Hetyci, Scytowie, Asyryjczycy, Persowie, Mongołowie, Grecy i Rzymianie. Wskutek podziału Cesarstwa Rzymskiego, Anatolia znalazła się w granicach Cesarstwa Bizantyńskiego i była jednym z pierwszych rejonów, w których rozprzestrzeniało się chrześcijaństwo. W XV wieku półwysep ten zaczął być powoli wchłaniany przez Imperium Osmańskie. Proces aneksji został zakończony sto lat później.
Dziecięco-młodzieżowy zespół folklorystyczny przy Uniwersytecie Hacettepe został założony w 1996 roku,
a obecnie liczy dwustu tancerzy w wieku 10-20 lat. Swoją misję ambasadora tureckiej kultury realizuje poprzez popularyzację tradycji tanecznych i muzycznych wywodzących się z różnych części kraju. Zespół bardzo intensywnie podróżuje, biorąc udział w wielu zagranicznych festiwalach. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć tańce z basenu Morza Czarnego, regionu miasta Silifke,
Wschodniej Anatolii, a także tańce ankarskich Sejmenów (stanowiących formację wchodzącą w skład
seldżuckiego wojska i znanych ze swoich oryginalnych mundurów i uzbrojenia) oraz tańce Zejbeków
(nieregularnych jednostek milicji i partyzantki).
Kierownikiem zespołu jest Murat Ozkan, który pełni również rolę choreografa obok Bahar Ozkan. Kapela
będzie grała na następujących instrumentach: baglama (najbardziej popularny instrument strunowy
w Turcji), zurna (instrument dęty drewniany wydający głośny, przenikliwy dźwięk o wysokim tonie),
kaval (pasterski instrument dęty), davul (bęben), tef (instrument perkusyjny), darbuka (bęben
w kształcie kielicha), bendir (instrument przypominający tamburyn, ale bez brzękadeł).

ORAWSKIE DZIECI
(Lipnica Wielka, Polska)
Orawa to niezwykle interesująca kraina historyczno-etnograficzna, której dzieje toczyły się w rytm rozwoju Polski i Węgier – dwóch państw, w granicach których przed wiekami kształtowały się jej losy. Dzisiaj, ziemie te, okalające od południa masyw Babiej Góry, przecina granica polsko-słowacka, pozostawiając po polskiej stronie niewielki skrawek Górnej Orawy. Kultura orawska stanowi swoistą i niepowtarzalną mieszankę wpływów polskich, słowackich, węgierskich i wołoskich, zrodzoną na fundamencie gospodarki pasterskiej połączonej z uprawą roli. Wykształcona w tej kulturze górno-orawska muzyka ludowa urzeka swoim wdziękiem i prostotą, odzwierciedlając charakter tutejszej społeczności. Stanowiąc nieodłączny element codziennego życia, muzyka ta przez wieki towarzyszyła Orawiakom w trakcie obrzędów dorocznych i rodzinnych, a także przy wszelkiego rodzaju pracach – wypasie wołów i owiec, pełtnictwie. Orawa to także kraina starej drewnianej architektury – kościołów, budynków mieszkalnych i gospodarskich o niespotykanym w innych regionach typie zabudowy.
Zespół „Orawskie Dzieci” działa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Lipnicy Wielkiej od momentu reaktywacji w 2011 roku. W ramach zespołu działają dwie grupy – początkująca i zaawansowana, grupa śpiewacza oraz dziecięca kapela, a repertuar obejmuje tańce i pieśni orawskie, zabawy pasterskie, gawędy oraz typowe dla regionu zwyczaje i obrzędy.
Festiwalowej publiczności „Orawskie Dzieci” zaprezentują program pt. „Po kościele”. Po mszy grupa dziewczyn idzie się pomodlić i złożyć kwiaty przy kapliczce. Po skończonej modlitwie dołączają do nich kolejne dziewczyny. Zaczynają się śpiewy i zabawa, które wraz z przybyciem chłopców przeradzają się we wspólne tańce.
Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Teresa Baniowska, a kierownikiem kapeli Marcin Kowalczyk.
Kamera on-line
Kamera on-line
Ostatnie artykuły
Postępowanie o udzie...
2020 gazeta lokalna...
Zamówienia publiczne...
Gazeta kwiecień 2019
Sportowy początek roku
Polecane strony
Gmina Gródek nad Dunajcem

OSP Gródek nad Dunacjem

Drukarnia - Nova Sandec

Parafia Tropie

Na Śliwkowym Szlaku

Bzany

Konstantynów Łódzki

Mielno

Miody z Gródka

W kraj

Oficjalna strona Janiny Molek www.piekny-jas.pl

Sądeczanin

obec Zupcany

Gminna Biblioteka Publiczna

Szkoła Muzyczna w Rożnowie

Balatonboglar

Hervartov

Radio RDN

Lendak

Stołówka gminna

Mimy w ruchu

Na Jamnej

Przystań Koszarka

ROB-MET

Hotel Heron

Fundacja Horyzont 360

Solonka

Statystyki reklamowe
Prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone. GOK®             Copyright © 2008