23.07.2014

Partnerska wizyta gości z Solonki

Z trzydniową wizytą przybyli do naszej gminy goście z Solonki na Ukrainie. Jest to miejscowość położona na południe od Lwowa i jest gminą partnerską Gminy Gródek nad Dunajcem. W maju bieżącego roku podpisana została umowa o partnerskiej współpracy pomiędzy zespołem Szkół w Jelnej, a Szkołą Ogólnokształcąca I-III Stopnia w Solonce. Współpraca została zapoczątkowana realizacją wspólnego projektu w ramach programu Młodzież w działaniu finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Tym razem przyjechali do nas uczniowie i nauczyciele wraz z kilkoma osobami rady szkoły. Gospodarzem pobytu byli nauczyciele i uczniowie naszego Zespołu Szkół.

Pierwszy dzień wizyty

Pierwszego dnia pobytu przed południem goście z Ukrainy zwiedzali gminę Gródek nad Dunajcem. W programie znalazło się odwiedzenie zabytkowego kościoła w Tropiu, rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim, pobyt w elektrowni w Rożnowie oraz zwiedzanie Zespołu Szkół w Rożnowie. Po obiedzie nasi przyjaciele z Ukrainy integrowali się ze społecznością Zespołu Szkół w Jelnej. W programie zajęć odbywających się na hali sportowej były: „Małe Igrzyska Olimpijskie” (czyli rywalizacja sportowa na wesoło) oraz nie lada gratka czyli mecz piłki siatkowej pomiędzy nauczycielami zaprzyjaźnionych szkół. Po blisko trzygodzinnych zmaganiach wszyscy z uśmiechem na twarzy opuszczali mury naszej szkoły.

Drugi dzień wizyty delegacji ukraińskiej.

We wtorek, 29 października goście ze szkoły w Solonce mieli okazję zobaczyć skarby naszej narodowej kultury: kopalnię soli w Wieliczce oraz Wawel. Szczególne wrażenie wywarły na zwiedzających obiekty wielickiej kopalni. Dzieci i nauczyciele z Ukrainy byli zachwyceni oryginalnością i specyfiką tego miejsca. Trzygodzinny spacer trasą turystyczną minął bardzo szybko. Po zakończeniu zwiedzania wybraliśmy się na krótki spacer po Krakowie. Goście z Solonki mogli spotkać się
z wawelskim smokiem, wysłuchać legendy o założeniu miasta, a przede wszystkim zobaczyć wnętrze wawelskiej Katedry oraz obiekty i dziedziniec zamku królewskiego. Trzygodzinne zwiedzanie miasta Kraka zwieńczyła wizyta w Pałacu arcybiskupów Kakowskich, gdzie mieszkał kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Wszyscy mogli zobaczyć słynne papieskie okno.

Galeria zdjęć z pobytu
Galeria sportowa

ZPORR

MOK - Konstantynów